Siri flyttar till Mariehamn
I den här boken möter du lotsdottern Siri från Signilskär. Hon har just flyttat till Mariehamn för att bli barnflicka hos butiksinnehavaren Telma Nordin. Mariehamns badanstalt har nyligen etablerat sig och i Västerhamn är det liv och rörelse med sjöfolk och många segelfartyg.
Illustrationerna utgörs främst av äldre konstverk av J.A.G. Acke, Victor Westerholm, Hanna Rönnberg och Elin Danielson. Några äldre fotografier ingår också.
Boken Siri flyttar till Mariehamn är Kjell Ekström andra bok om Lotsdottern dottern från Signilskär . Fantasi, muntlig tradition och verklighet blandas här till en fascinerande berättelse som levandegör såväl konstverken som det gamla Mariehamn och livet kring sekelskiftet 1900. Några av personerna i boken har funnits i verkligheten, medan andra är påhittade.
€26.00
- Författare: Kjell Ekström
- Förlag: Finos förlag
- Genre: Barn & ungdom
- Språk: Svenska
- Publiceringsår: 1900-talet
- Kommun: Mariehamn
- Typ: Inbunden
- Antal sidor: 47
- ISBN:9789529901586
Frakt och leverans
Vi skickar dina böcker inom 1-3 arbetsdagar (3-7 dagar för reaböcker).
Vi gör alltid vårt bästa för att du så snabbt som möjligt ska få dina böcker, men ibland uppstår tyvärr förseningar. Om en bok inte kan levereras i tid skickar vi ett mail med information om leveransstatusen till dig.
Priser och betalning
Priserna på våra varor anges i euro inklusive 10 % moms. Vi förbehåller oss rätten att ändra priser utan föregående avisering. Du kan betala med kort (genom tjänsten Stripe), banköverföring eller PayPal. Dina uppgifter skyddas av SSL-kryptering och sparas inte någonstans. Beställaren står för alla eventuella avgifter som tillkommer i mottagarlandet.
Ångerrätt och retur
Du har 7 dagars returrätt på oanvända varor i nyskick från det att du har mottagit din leverans. Beställaren står för porto. Använd gärna samma kartong som boken kom i. Har du inte kvar kartongen går det bra i något annat emballage också. Det är viktigt att du bifogar följesedeln med ordernummer så vi vet att boken kommer från just dig.
Relaterade produkter
-
Artur är bäst
- Lasse Sundblom, Pernilla Lindroos
- 2009
- Barn & ungdom
Artur tycker att han är bäst på allt han gör. Hans mamma och pappa och hans kompisar håller inte riktigt med, men det struntar Artur i. Han vill vara bäst i alla fall. Trots att han inte lyckas så bra…€35.00Köp -
Det flög en kråka över Bomarsund
- Isela Valve
- 2004
- Barn & ungdom
Långt borta på Krim pågick ett krig mellan Turkiet och Ryssland. Eftersom Ryssland då var ett ofantligt rike som sträckte sig från Vladivostok i öster till Åland i väster kom kriget, att under ett par veckor i augusti 1854, ställa…€23.10Köp -
Kollorna & Viktigpetter
- Ann-Christin Waller, Anni Wikberg
- 2008
- Barn & ungdom
En ny, förtrollande värld har Ann-Christin Waller och Anni Wikberg skapat i sin sagobok Kollorna och Viktigpetter. En underfundig, ömsint text och mängder av bilder, lämplig för alla barn under skolåldern.Slutsåld -
Operation Rädda havet
- Ann-Christin Waller
- 2014
- Barn & ungdom
Ålandskatten Dylan, hans kompis Panter från Sydamerikas djungler och kattflickan Minna-Li måste använda all sin styrka och list i kampen för att rädda Dylans älskade Östersjön, och i förlängningen jordens alla hav.€25.00Köp