Siri flyttar till Mariehamn
I den här boken möter du lotsdottern Siri från Signilskär. Hon har just flyttat till Mariehamn för att bli barnflicka hos butiksinnehavaren Telma Nordin. Mariehamns badanstalt har nyligen etablerat sig och i Västerhamn är det liv och rörelse med sjöfolk och många segelfartyg.
Illustrationerna utgörs främst av äldre konstverk av J.A.G. Acke, Victor Westerholm, Hanna Rönnberg och Elin Danielson. Några äldre fotografier ingår också.
Boken Siri flyttar till Mariehamn är Kjell Ekström andra bok om Lotsdottern dottern från Signilskär . Fantasi, muntlig tradition och verklighet blandas här till en fascinerande berättelse som levandegör såväl konstverken som det gamla Mariehamn och livet kring sekelskiftet 1900. Några av personerna i boken har funnits i verkligheten, medan andra är påhittade.
€26.00
- Författare: Kjell Ekström
- Förlag: Finos förlag
- Genre: Barn & ungdom
- Språk: Svenska
- Publiceringsår: 1900-talet
- Kommun: Mariehamn
- Typ: Inbunden
- Antal sidor: 47
- ISBN:9789529901586
Frakt och leverans
Vi skickar dina böcker inom 1-3 arbetsdagar (3-7 dagar för reaböcker).
Vi gör alltid vårt bästa för att du så snabbt som möjligt ska få dina böcker, men ibland uppstår tyvärr förseningar. Om en bok inte kan levereras i tid skickar vi ett mail med information om leveransstatusen till dig.
Priser och betalning
Priserna på våra varor anges i euro inklusive 10 % moms. Vi förbehåller oss rätten att ändra priser utan föregående avisering. Du kan betala med kort (genom tjänsten Stripe), banköverföring eller PayPal. Dina uppgifter skyddas av SSL-kryptering och sparas inte någonstans. Beställaren står för alla eventuella avgifter som tillkommer i mottagarlandet.
Ångerrätt och retur
Du har 7 dagars returrätt på oanvända varor i nyskick från det att du har mottagit din leverans. Beställaren står för porto. Använd gärna samma kartong som boken kom i. Har du inte kvar kartongen går det bra i något annat emballage också. Det är viktigt att du bifogar följesedeln med ordernummer så vi vet att boken kommer från just dig.
Relaterade produkter
-
Busis
- Ålands Konstmuseum, Amanda Chanfreau, Carina Karlsson
- 2016
- Barn & ungdom, Konst & drama
Följ med funurliga Busis Byman på en färgglad upptäcksfärd bland djuren på Ålands Konstmuseum! Busis älskar konst och presenterar gärna alla sina djurvänner för dig. Boken berättar om åländska konstnärer, djurens mattar och hussar, från nu och då. Du får…€20.50Köp -
Små sommarsagor
- Ann-Christin Waller, Anni Wikberg
- 2007
- Barn & ungdom
Varje barn bär på en saga, och om man lyssnar noga kan man få höra den. Fem såna sagor har Ann-Christin Waller lyssnat sig fram till och återberättat på en prosa som skimrar av den fantasivärld som endast barn har…€24.00Köp -
Fjärror i kollornas värld
- Ann-Christin Waller, Anni Wikberg
- 2009
- Barn & ungdom
”Så trivsamt är umgänget med de runda och glada kollarna att läsaren vill ha snar fortsättning på den kongenialt illusterade berättelsen”. – Johannes SalminenSlutsåld -
Kollorna & vildkattorna
- Ann-Christin Waller
- 2015
- Barn & ungdom
Den femte, fristående boken och populära barnboksserien om Kollorna och deras värld. Illustrationer av Anni Wikberg.Slutsåld