Äppelglädje – 15 Enkla recept för hela familjen
Äppelglädje på Åland.
Gillar du att baka och laga mat? Fram med bakgrejerna och förkläde och sätt igång i köket!
I denna bok får du tillfälle att bekanta dig med 15 enkla recept för hela familjen. Recepten är framtagna så att även barn ska kunna baka eller laga maten, eller för att de ska kunna hjälpa till. Bokens tema är äpplen, vilken fått sin inspiration från ett över 100 år gammalt äppelträd i den åländska skärgården, på ön Idskär i Lemland, Åland.
För varje såld bok så skänker Familjen Preger 5€ till Rädda barnen Åland. Vi på Mariehamns Bokhandel har valt att göra samma så vi donerar även 5€ från varje såld bok till Rädda barnen Åland. Och dom väljer själva vilket projekt som pengarna går till.
€10.00
- Författare: Familjen Preger
- Förlag: Solentro
- Genre: Mat & dryck
- Språk: Svenska
- Publiceringsår: 2020
- Kommun: Lemland
- Typ: Spiralbunden
- Antal sidor: 41
- ISBN:90477041
Frakt och leverans
Vi skickar dina böcker inom 1-3 arbetsdagar (3-7 dagar för reaböcker).
Vi gör alltid vårt bästa för att du så snabbt som möjligt ska få dina böcker, men ibland uppstår tyvärr förseningar. Om en bok inte kan levereras i tid skickar vi ett mail med information om leveransstatusen till dig.
Priser och betalning
Priserna på våra varor anges i euro inklusive 10 % moms. Vi förbehåller oss rätten att ändra priser utan föregående avisering. Du kan betala med kort (genom tjänsten Stripe), banköverföring eller PayPal. Dina uppgifter skyddas av SSL-kryptering och sparas inte någonstans. Beställaren står för alla eventuella avgifter som tillkommer i mottagarlandet.
Ångerrätt och retur
Du har 7 dagars returrätt på oanvända varor i nyskick från det att du har mottagit din leverans. Beställaren står för porto. Använd gärna samma kartong som boken kom i. Har du inte kvar kartongen går det bra i något annat emballage också. Det är viktigt att du bifogar följesedeln med ordernummer så vi vet att boken kommer från just dig.
Relaterade produkter
-
Bolstaholms Bästa
- Ann Sundberg, Henrik Sundberg
- 2009
- Mat & dryck
Välkommen till vackra Bolstaholm gård på Åland! På gården med anor från 1400-talet föder vi upp frigående Charolais-biffkor. Djuren håller ängar och hagar öppna och är en del av det uråldriga landskapet där hav möter klippor och böljande ängar. Här…Slutsåld -
Mickes vilda
- Michael Björklund
- 2018
- Mat & dryck
Micke mästerkock är tillbaka! I denna bok tas olika styckningsdelar från olika villebråd tillvara, vitaminrika bär används som smaksättningar och det finns tips om framgångsrika kombinationer med drycker.€39.00Köp -
Äpplen från Geta
- Marianne Asp Gottberg
- 2017
- Mat & dryck
En liten skrift om äpplen och om vad man kan göra med dem – recept, lättsmälta fakta mm.€22.00Köp -
Swahili Romantic Gastronomy
- Benn Haidari
- 2012
- Mat & dryck
Ben Haidari was the first African to to be awarded Gourmand cookbook award as the best local Cuisine book in the world in 2012.€23.10Köp