“Källskär” has been added to your cart. View cart

Musikens mästare berättar

Det här är en bok för alla de som längtar, är nyfikna, vill veta mer om ett dussin av Europas främsta kompositörer. Hur gick deras tankar när de komponerade sina mästerverk. Skrev de i lycka eller sorg eller bara för brödfödan. Några blev oerhört kända under sin livstid – som Franz Liszt, andra som Franz Schubert upptäcktes först efter sin död. Några blev gamla, andra dog unga. Vi får läsa om Beethovens kärleksbrev till en fiktiv kärlek och om hur det gick till när Haydn begravdes utan sitt eget huvud.

32.00

Säker betalning Skickas om 1-3 arbetsdagar
  • Författare: Anders Gabriel Sundström
  • Förlag: Bokförlaget Langenskiöld
  • Genre: Historia & arkeologi, Musik och sång
  • Språk: Svenska
  • Publiceringsår: 2025
  • Typ: Inbunden
  • Antal sidor: 215
  • ISBN:9789198935189

Frakt och leverans

Vi skickar dina böcker inom 1-3 arbetsdagar (3-7 dagar för reaböcker).
Vi gör alltid vårt bästa för att du så snabbt som möjligt ska få dina böcker, men ibland uppstår tyvärr förseningar. Om en bok inte kan levereras i tid skickar vi ett mail med information om leveransstatusen till dig.

Priser och betalning

Priserna på våra varor anges i euro inklusive 10 % moms. Vi förbehåller oss rätten att ändra priser utan föregående avisering. Du kan betala med kort (genom tjänsten Stripe), banköverföring eller PayPal. Dina uppgifter skyddas av SSL-kryptering och sparas inte någonstans. Beställaren står för alla eventuella avgifter som tillkommer i mottagarlandet.

Ångerrätt och retur

Du har 7 dagars returrätt på oanvända varor i nyskick från det att du har mottagit din leverans. Beställaren står för porto. Använd gärna samma kartong som boken kom i. Har du inte kvar kartongen går det bra i något annat emballage också. Det är viktigt att du bifogar följesedeln med ordernummer så vi vet att boken kommer från just dig.