Freja och huggormen
Mördare! ropar jag till pappa. Han ser förvånad ut. Sen säger han att det var trist att döda ormen. Varför gjorde du det då? säger jag och springer bort.
Freja och hennes familj är på sommarstugan. Vid verandan bor en huggorm. Lillebror Hugo är bara ett år och tultar obekymrat omkring. Vad ska de göra? Pappan försöker fånga ormen i en hink men misslyckas och tar till slut livet av den. Freja ser när han dödar huggormen och kan inte förlåta honom.
En bilderbok om stunden när ett barn för första gången ser sin pappa göra fel, hur han krymper i hennes ögon. Boken handlar om ormar och människor, om olika generationers syn på naturen och om hur det svårt det kan vara för pappor att be om förlåtelse på allvar.
Fredrik Sonck är journalist, tidigare kulturchef på Hufvudstadsbladet och numera vd för Ålands radio. Jenny Lucander är en hyllad barnboksillustratör som bland annat erhållit Nordiska rådets pris för barn- och ungdomslitteratur för Vi är lajon!
€24.90
- Författare: Fredrik Sonck, Jenny Lucander
- Förlag: Förlaget
- Genre: Barn & ungdom
- Språk: Svenska
- Publiceringsår: 2023
- Typ: Inbunden
- Antal sidor: 24
- ISBN:9789523335264
Frakt och leverans
Vi skickar dina böcker inom 1-3 arbetsdagar (3-7 dagar för reaböcker).
Vi gör alltid vårt bästa för att du så snabbt som möjligt ska få dina böcker, men ibland uppstår tyvärr förseningar. Om en bok inte kan levereras i tid skickar vi ett mail med information om leveransstatusen till dig.
Priser och betalning
Priserna på våra varor anges i euro inklusive 10 % moms. Vi förbehåller oss rätten att ändra priser utan föregående avisering. Du kan betala med kort (genom tjänsten Stripe), banköverföring eller PayPal. Dina uppgifter skyddas av SSL-kryptering och sparas inte någonstans. Beställaren står för alla eventuella avgifter som tillkommer i mottagarlandet.
Ångerrätt och retur
Du har 7 dagars returrätt på oanvända varor i nyskick från det att du har mottagit din leverans. Beställaren står för porto. Använd gärna samma kartong som boken kom i. Har du inte kvar kartongen går det bra i något annat emballage också. Det är viktigt att du bifogar följesedeln med ordernummer så vi vet att boken kommer från just dig.
Relaterade produkter
-
Semesterpyssel från Åland
- Giséla Linde
- 2013
- Barn & ungdom
En annorlunda pysselbok och semesterloggbok med tips på vad du kan göra, se, känna och smaka på Åland i sommar.€11.00Köp -
Kollorna möter Durak
- Ann-Christin Waller, Anni Wikberg
- 2010
- Barn & ungdom
Detta är den tredje, fristående boken om kollarnas unika, förtrollande sagoland. Där bor kollfamiljen, Viktigpetter, Nötten och Durak. Barn upp till nio år tycker om kollornas värld.€20.00Köp -
Joels Färger
- Isela Valve
- 2011
- Barn & ungdom
Utan Konst blir allting grått och kallt, sade Joel. När han målade lyste det om honom och han ville göra alla glada med sina målningar. Fälj med i Joels färgvärld, från det vita och gråa till de allra vackraste färgera…€20.00Köp -
Det var en ko och det var poängen
- Nina Smeds
- 2006
- Barn & ungdom
Här finns vistar, ramsor, sånger och spökhistorier som visar att barn runt Östersjön i stort sett skämtar om samma sak.€7.50Köp